Programing

Terminológia:

Ajax (Asynchronous JavaScript + XML) je súhrnné označenie pre technológie vývoja interaktívnych webových aplikácií, ktoré umožňujú meniť obsah stránok bez potreby ich kompletného znovunačítania zo servera
Akciové trhy Akciové trhy sú miestom, kde sa obchodujú akcie spoločností, čiže cenné papiere, ktoré predstavujú podiel vlastníka v spoločnosti
Angular.js je frontendový rámec pre tvorbu webových aplikácií. Staví na komponentovej architektúre se službami a používa jazyk TypeScript (TS) namiesto čistého JavaScrip
Anonymný neuvedený, neoznačený menom, nepodpísaný: anonymný list, anonymné udanie; anonymný pisateľ; anonymný autor, umelec; anonymná (umelecká) súťaž s návrhmi označenými značkou autora, nie menom;
Anonymné vnútorné funkcie a uzávery Anonymné funkcie JavaScriptu sú deklarované bez akéhokoľvek pomenovaného identifikátora, ako naznačuje jeho názov. Uzávery v JavaScripte sa vytvárajú zakaždým, keď je vytvorená funkcia, v čase vytvorenia funkcie. Poskytuje lepšiu kontrolu nad kódom pri ich používan
Aplikácia Aplikácia je softvérový program určený na vykonávanie špecifickej funkcie priamo pre používateľa prípadne pre iný aplikačný program.
Assynchronný nesúdobý, časovo nesúhlasný, rozdielny v tempe
Babel Babel je súbor nástrojov, ktorý sa používa hlavne na konverziu kódu ECMAScript 2015+ na spätne kompatibilnú verziu JavaScriptu v súčasných a starších prehliadačoch alebo prostrediach. Tu sú hlavné veci, ktoré pre vás Babel môže urobiť: 1.Syntax transformácie 2.Funkcie polyfill, ktoré chýbajú vo vašom cieľovom prostredí 3.(prostredníctvom polyfill tretej strany, ako napríklad core-js) 4.Transformácie zdrojového kódu (codemods) 5. A viac! (pozrite si tieto videá pre inšpiráciu)
Backbone.js je v podstate rámec uber-light, ktorý vám umožňuje štruktúrovať váš kód Javascript spôsobom MVC (Model, View, Controller), kde... Model je súčasťou vášho kódu, ktorý získava a vypĺňa údaje, View je HTML reprezentácia tohto modelu (pohľady sa menia so zmenou modelov atď.)
Backend je výraz, ktorý vychádza z dvoch anglických slov "Back a End" a označuje teda "zadnú časť" stránok. Opakom backend je Frontend, teda tá sekcia, ktorú vidí bežný zákazník.
Blokovací kód je v informatike označenie pre zdrojový kód programu, ktorý je rozčlenený do samostatných blokov (úsekov) používaných v štruktúrovanom programovaní.
Brandan Eich je americký počítačový programátor a technologický manažér. Vytvoril programovací jazyk JavaScript a spoluzaložil projekt Mozilla, Mozilla Foundation a Mozilla Corporation
CoffeScript je programovací jazyk, ktorý sa kompiluje do JavaScriptu. Pridáva syntaktickú príchuť inšpirovaná Ruby, Pythonom a Haskellom v snahe zvýšiť stručnosť a čitateľnosť JavaScriptu. Medzi špecifické doplnkové funkcie patrí porozumenie zoznamu a priradenie deštrukcie.
CSS je skratka z anglického Cascading Style Sheet. V preklade to znamená List Kaskádových Štýlov. CSS je jednoduchý mechanizmus na vizuálne formátovanie internetových dokumentov.
Cyklus spolu s podmienkami tvoria základ každého programovacieho jazyka. Ako už slovo cyklus napovie, niečo sa bude opakovať. Keď chceme v programe niečo urobiť 100x, určite nebudeme písať pod seba 100x ten istý kód, ale vložíme ho do cyklu.
Dedičnosť po anglický Inheritance je jedna zo základných vlastností OOP a slúži na tvorenie nových dátových štruktúr na základe starých
Deklaratívné programovanie Deklaratívne programovanie je založené na myšlienke programovania aplikácií pomocou definícií čo sa má urobiť, a nie ako sa to má urobiť
Dom je skratka pre Document Object Model. Jedná sa o strom elementov (objektov), z ktorých je HTML stránka zložená. Objekty v DOM môžeme pomocou JavaScriptu meniť a tým samozrejme meníme výslednú webovú stránku.
Dynamický pohybový, silový (fyzika) týkající se pohybu, rychlosti vývoje, hnací síly, energi
Dynamické priradenie typov Dynamické programovanie je technika používaná v informatike na efektívne riešenie zložitých problémov ich rozdelením na menšie čiastkové problémy a uložením riešení do tabuľky alebo matice.
ECMA European Computer Manufactures Association - Európska asociácia výrobcov počítačov
Editor program na upravovanie obsahu (=editovanie) dátového, najčastejšie textového, súboru
JavaScript Engine v8 je vyvinutý spoločnosťou Google, vysoko výkonný open-source engine navrhnutý na efektívne spúšťanie kódu JavaScript. V8, pôvodne vytvorený pre webový prehliadač Google Chrome, sa stal kľúčovým komponentom v rôznych aplikáciách a platformách a ukázal svoju všestrannosť.
Expanzia znamená rozširovanie, zväčšovanie činnosti
Fragmentácia je v stave informatiky, kedy sú dáta na dátovom sklade uložená nesouvisle po častiach. Fragmentácia môže spôsobovať neefektívnosť práce s uloženými dátami
Framework - JS je zbierka vopred napísaného, opakovane použiteľného kódu, ktorý slúži ako šablóna alebo plán, ktorý vývojárom pomáha efektívnejšie vytvárať webové aplikácie pre všetky webové prehliadače.
Fullstack Vývoj aplikácií front-end a back-end sa nazýva Full Stack. Inými slovami, dalo by sa povedať, že vývoj klientskeho a serverového softvéru je Full Stack. Vývojár vie vyvinúť celú aplikáciu sám. Píše predný kód v jazyku HTML alebo Java a zadný kód v jazyku Python alebo Angular. Vývojár sa stará o bezpečnosť aplikácie.
Frontend sa označuje časť, ktorú poživateľ vidí a s ktorou interaguje pri práci. Jedná sa o klientsku stranu v klient-server architektúre.
Funkcie Funkcie slúžia na zapuzdrenie príkazov. Funckie je možné spúšťať kdekoľvek, kedykoľvek a koľkokoľvek krát. Funkcie sa v JavaScripte deklarujú pomocou kľúčového slova function, za ktorým nasledujú parametre a telo funkcie.
Funkcionálný umelecký, najmä architektonický a urbanistický smer z tridsiatych rokov 20. storočia zdôrazňujúci funkčnosť a účelnosť
Funkčný vzťahujúci sa k účelu, pôsobnosti; vzťahujúci sa k fungovaniu, chodu, činnosti niečoho
Google Chrome je oficiálny webový prehliadač od Googlu – navrhnutý tak, aby bol rýchly, bezpečný a přizpůsobitelný.
HTML je hypertextový značkovací jazyk (z angl. hypertext markup language), s ktorým môžete tvoriť webstránky a dokumenty
Informačné Technológie Výraz informačná technológia alebo informačné technológie (angl. information technology alebo staršie information technologies) možno definovať ako: 1.systémy, zariadenie, komponenty a softvér, ktoré/-ý sú potrebné na zabezpečenie vyhľadávania (retrieval), spracovania a ukladania informácií vo všetkých centrách ľudskej činnosti (domov, úrad, továreň atď.), a ktorých/-ého použitie vo všeobecnosti vyžaduje použitie elektroniky alebo podobnej technológie 2.široká oblasť týkajúca sa všetkých hľadísk riadenia a spracovania informácií, najmä vo veľkej organizácii alebo podniku 3.prostriedky a metódy slúžiace na prácu s dátami a informáciami 4.technika (výpočtová, telekomunikačná, prenosová a organizačná), ktorá slúži na spracovanie informácií, ako aj jej programové vybavenie a organizačné usporiadanie. 5.v užšom zmysle metódy, postupy a spôsob zberu, uchovania, spracovania, overovania, vyhodnocovania, selekcie, distribúcie a včasného doručenia potrebných informácií vo vyžadovanej forme a kvalite, v širšom slova zmysle aj technické a programové prostriedky, ktoré zabezpečujú, prípadne podporujú realizáciu vyššie uvedených činností 6.systém metód, programov, postupov, aktivít, ktorými sa realizuje maximálne využitie blízkych i vzdialených zdrojov, a to prostredníctvom komunikácie v počítačových sieťach s cieľom nájsť optimálne riešenie stanovených problémov, alebo dosiahnuť svoje zámery, či uspokojiť svoje potreby. 7.Stredoeurópsky termín informačná technika sa používa buď ako synonymum termínu informačná technológia alebo sa (správnejšie) obmedzuje na fyzickú (organizačnú, výpočtovú, reprografickú a a prípadne aj telekomunikačnú) techniku používanú pri práci s informáciami.
Interaktívný umožňujúci vzájomnú komunikáciu, priamy vstup do programu alebo činnosti
Internet je celosvetový systém prepojených počítačových sietí („sieť sietí“), vo ktorých medzi sebou počítače komunikujú pomocou rodinných protokolov TCP/IP. Používa se ke sdílení a výměně dat a komunikaci.
Implementácia zavedenie, uvedenie niečoho do prevádzk
Javascript je multiplatformní, objektově orientovaný, událostmi řízený skriptovací jazyk, jehož autorem je Brendan Eich z někdejší společnosti Netscape
Javascript - Frameworks Frameworky - je zbierka vopred napísaného, opakovane použiteľného kódu, ktorý slúži ako šablóna alebo plán, ktorý vývojárom pomáha efektívnejšie vytvárať webové aplikácie pre všetky webové prehliadače.
Javascript - Librarie je knižnica vopred napísaného kódu JavaScript, ktorá umožňuje jednoduchší vývoj aplikácií založených na JavaScripte, najmä pre AJAX a ďalšie technológie zamerané na web.
Javascript - Plaginy (Plugins) je všeobecný a jednoduchý nástroj, ktorý možno použiť na vytváranie aplikácií pre prehliadače aj webové stránky.
Jeremy Ashe je počítačový programátor známy tvorbou a spoluvytváraním programovacích jazykov CoffeeScript a LiveScript, frameworku Backbone.js JavaScript a Underscore.js
jQuery je ľahká cross-browser JavaScript knižnica, ktorá kladie dôraz na interakciu medzi JavaScriptom a HTML
Komunita (z lat. communitas – společenstvo) nemá jedinou definíciu. Komunita môže byť definovaná ako súhrn osôb, ktoré žijú v určitom vymedzenom priestore, kde vykonávajú každodennú aktivitu a zvyčajne tvoria autonómnu jednotku
Konzistentný súdržný, zhustený
LiveScript je jazyk, ktorý sa kompiluje do JavaScriptu. Má jednoduché mapovanie na JavaScript a umožňuje vám písať expresívny kód bez opakujúcich sa štandardných textov. Zatiaľ čo LiveScript pridáva mnoho funkcií na pomoc pri programovaní funkčných štýlov, má tiež mnoho vylepšení pre objektovo orientované a imperatívne programovanie.
Mainstream (z anglických slov main [mejn] = hlavný a stream [stri:m] = prúd) je termín, ktorý sa používa pre označenie prevládajúceho spoločenského konsenzu a výberu v kultúre, v umení a v názore na spoločenské dianie.
Microsoft Internet Explorer je predchodcom súčasného prehliadača od spoločnosti Microsoft, Microsoft Edge. Microsoft Internet Explorer bol uvedený na trh v roku 1995 a od konca 90. rokov do začiatku rokov nultých patril medzi najpopulárnejšie prehliadače.
Miľník kameň, stĺp pri ceste označujúci vzdialenosti; pren. kniž. predel, medzník: historický m. vo vývine národa; míľnik ový príd.
Mocha je testovací rámec JavaScriptu pre programy Node.js, ktorý obsahuje podporu prehliadača, asynchrónne testovanie, správy o pokrytí testov a použitie akejkoľvek knižnice tvrdení.
Multiplatformný dodávaný pre každú platformu zvlášť
Neutralný Nestranný
Netscape Netscape Communications Corporation (pôvodne Mosaic Communications Corporation) bola americká nezávislá spoločnosť poskytujúca počítačové služby so sídlom v Mountain View v Kalifornii a potom v Dulles vo Virgínii.
Node.js Node.js je multiplatformové, open-source JavaScript runtime prostredie, ktoré môže bežať na Windows, Linux, Unix, macOS a ďalších. Node.js beží na jadre JavaScript V8 a spúšťa kód JavaScript mimo webového prehliadača.
Objekty v javascripte sú skupinou rôznych typov údajov alebo objektov zostavených ako páry kľúč - hodnota. „Kľúčová“ časť objektu nie je nič iné ako vlastnosti objektu.
Objektovo - orientovaný alebo objektové programovanie (skratka OOP, z angl. Object-oriented programming) je programovacia paradigma založená na používaní dátových štruktúr nazývaných objekty a ich interakcie na vývoj aplikácií. Princípy objektového programovania boli rozpracované už v 70. rokoch 20. storočia, no širšie sa vo vývoji softvéru začalo uplatňovať až koncom 20. storočia. V súčasnosti existuje veľa jazykov využívajúcich princípy OOP.
Operátory sú symboly používané na vykonávanie operácií s premennými a hodnotami. Zahŕňajú aritmetické operátory ( , -, *, /)
Osvojenie alebo (v 3. význame len zastarano) prisvojenie môže byť: prijatie učením, vôľou, tréningom a pod
Písanie riadené udalosťami je programovanie riadené udalosťami založené na myšlienke, že aplikácia by mala reagovať na konkrétne udalosti alebo akcie. Týmito udalosťami môže byť okrem iného kliknutie na tlačidlo, zadávanie údajov do formulára, načítanie web stránky. Keď nastane udalosť, spustí sa špecifický kód, ktorý reaguje na danú akciu.
Polia v JavaScripte sú spôsob, ako ukladať prvky do jednej premennej v pamäti. Na základe indexu sú k prvkom prístupné v poli. Index poľa začína nulou. Javascriptové polia sú založené na nule, čo znamená, že index prvého prvku je 0.
Používateľské rozhranie alebo užívateľské rozhranie alebo rozhranie človek-stroj sú programy a zariadenia, ktoré sú k dispozícii používateľovi systému na spracovanie dát. Môže byť pre rôznych používateľov stanovené rôzne; napr. operátori majú v porovnaní s normálnym používateľom spravidla prístup k podstatne väčšiemu počtu funkcií.
Premenné vo všeobecnosti premenná znamená niečo, čo sa neustále mení. Z hľadiska programovania premenná nie je nič iné ako odkaz na pamäť, v ktorej sme uložili nejakú hodnotu
Principiálny zásadný, základný, zásadový
Prototypové prototypy prototype - based language - jazyk založený na prototype, preto je pochopenie prototypového objektu jedným z najdôležitejších konceptov, ktoré musia odborníci v JavaScripte poznať.
Programovací jazyk je prostriedok pre zápis algoritmov, ktorý môže byť vykonaný na počítači. Zápis algoritmu vo zvolenom programovacom jazyku sa nazýva program.
Priemysel je odvetvie materiálnej výroby zahrňujúce získavanie nerastných, rastlinných a živočíšnych surovín a ich spracovanie, ako aj opravy výrobkov z nich vyrobených a výrobu a rozvod energie každého druhu. Rozdeľujeme: Ťažký priemysel a Ľahký priemysel
Rámce sú kolekcie skriptov (programov), ktoré vykonávajú určité funkcie užitočné pre fungovanie mnohých webových stránok.
Reálný čas Reálny čas alebo skutočný čas môže byť: etalónový čas (fyzikálny čas) v danej lokalite, pozri reálny čas (fyzika) trochu nepresne: zimný čas ako opak letného času, pozri zimný čas
React.js je open-source frontendová knižnica JavaScriptu na vytváranie používateľských rozhraní alebo komponentov používateľského rozhrania. Udržuje ho Meta (predtým Facebook) a komunita jednotlivých vývojárov a spoločností.
Revolučný r-é učenie, r-é udalosti; r-é hnutie mládeže; r-é zmeny, r. objav;
Rôznorody ktorý je rozličného pôvodu, druhu, nerovnorodý, nesúvislý, heterogénny
Runtime Evolution miera možných akcií prevediteľných za behu programu
Ryan Dahl je americký softvérový inžinier, ktorý je známy tým, že vytvoril runtime Node.js JavaScript, ako aj runtime Deno JavaScript/TypeScript
Server (z angl. to serve – slúžiť, poskytovať službu) je softvér alebo počítač v počítačovej sieti, ktorý v rámci modelu klient-server spracúva požiadavky klientov.
Skriptovací programovací jazyk je programovací jazyk navrhnutý predovšetkým k automatizácii úloh, k manipulácii s prostriedkami súčasného systému, prípadne k ich prispôsobeniu potrebám zákazníka alebo užívateľa
Syntax skladba (zastarale větosloví) je lingvistická disciplína, ktorý skúma vzájomné vzťahy medzi znakmi (napr. vzťahy medzi slovami vo vete (mj. veľkými členmi), správnym tvorením veľkých konštrukcií a slovosledom, ale aj čísla alebo logické symboly).
Špecifikácia bližšie určenie, vymedzenie niečoho s uvedením podrobností, presných, rozlišujúcich údajov a pod.: špecifikácia úloh; špecifikácia škôd; ekonomika - špecifikácia nákladov
Škálovateľnosť je charakteristika organizácie, systému, modelu alebo funkcie, ktorá popisuje jej schopnosť zvládať a podávať dobré výsledky pri zvýšenom alebo rozširujúcom sa pracovnom zaťažení alebo rozsahu
Štandard ustálená, normálna miera, stupeň ako základ hodnotenia niečoho: vysoký, nízky životný štandard úroveň
Štandardizovanie význam slova štandardizácia v slovníku (definícia a vysvetlenie slova štandardizácia): (cudzie slová) normovanie jednotná úprava, normovanie
TypeScript je JavaScript so syntaxou pre typy. TypeScript je silne typovaný programovací jazyk, ktorý stavia na JavaScripte a poskytuje vám lepšie nástroje v akomkoľvek rozsahu.
Underscore.js je knižnica JavaScript, ktorá poskytuje širokú škálu pomocných funkcií na prácu s poľami, objektmi a kolekciami.
Univerzálnosť je charakteristika jednotlivca, objektu alebo myšlienky, pre ktorú sa považuje za platnú a relevantnú na celom svete. Univerzálnosť znamená, že osoba alebo prvok má globálny dosah, čo tiež umožňuje, aby boli občas nadčasové. Môže sa to napríklad stať pri ideáloch alebo myšlienkach, ktoré pretrvávajú napriek ich veku.
Vývojar je označenie človeka alebo pracovnej pozície, ktorého (alebo ktorej) agenda sa týka (umelého) vývoja, teda ľudského úsilia smerujúceho k vytvoreniu konkrétneho pracovného postupu popisujúceho spôsob vytvorenia výrobku, dosiahnutie dohody (kompromisu) medzi ľuďmi či reakcie umelej inteligencie na rôzne vonkajšie stavy či ich postupnosť.
Web - stránka je v informatike označenie pre súbor dát zobrazovaný užívateľmi webovým prehliadačom. Webové stránky sú súčasťou celosvetového WWW (laicky označovaného ako internet, aj keď WWW je len jedna zo služieb dostupných na internete) vo forme hypertextu. Hypertext umožňuje zlúčiť text a multimédiá a zároveň prepojiť webové stránky hyperlinky (tj odkazy), ktoré po kliknutí užívateľovi zobrazia iný obsah (inú webovú stránku).
Zainteresovaný je osoba, ktorá má záujem alebo sa podieľa na činnosti, alebo sa o ňu zaujíma.
Zručnosť (tiež spôsobilosť, obratnosť) je zbehlosť, obratnosť, pri intelektuálnej činnosti; nadobudnutá pohotovosť správne, čo najrýchlejšie a s čo najmenšou námahou vykonávať určitú činnosť na základe osvojených vedomostí a predchádzajúcej praktickej činnosti.